Konut Sigortası

Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası, evinizi ve içerisinde yer alan eşyaları hırsızlık, doğal afetler, su baskını vb. pek çok riske karşı sizleri korumaya alan geniş kapsamlı bir sigorta paketidir. Poliçe içerisinde belirtilen teminatlar neticesinde evinizde meydana gelebilecek sorunları cebinizden yüksek miktarlar harcamadan çözebilirsiniz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Poliçe kapsamınıza bağlı olarak, konut ve konut içerisindeki eşyalarınızı teminat altına alabildiğiniz gibi, konut içerisinde yaşayanlar ile sorumluluklarını da teminat altına alabilirsiniz.  Teminat altına alınan kıymetler aşağıdaki gibidir;

  • Bina
  • Ev eşyası
  • Değerli eşya
  • Misafir eşyası
  • Nakit para ve kıymetli evrak

Konut Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası Haricinde devlet tarafından zorunlu kılınan farklı bir sigorta türü bulunmamaktadır. Bu sebeple konut sigortası yaptırmak kişilerin isteğine bağlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

1Banyomdan Komşuma Su aktı konut sigortam bunu karşılar mı?

Dairenizin (Bina) sigorta edilmiş olması şartıyla; banyonuzda oluşan hasardan dolayı fayanslarınız kırılıp tesisatınız yapıldıktan sonra fayanslarınız yeniden yapılır, komşunuza vereceğiniz tüm zararları (boya, badana, banyo ve mutfak dolapları gibi) da ödemektedir. Kiracıysanız ve sadece eşyalarınızı sigorta ettirmişseniz tesisat sizin sorumluluğunuzda olmayıp konut sigortanızdan ödeme yapılmamaktadır, ancak daire sahibinin konut sigortası varsa oradan ödeme yapılır.

2Çatı Katından Gelen Suyu Konut Sigortası Karşılar mı?

Dairenizin (Bina) ya da eşyalarınızdan herhangi birinin sigorta edilmiş olması şartıyla; seçtiğiniz sigorta şirketine göre ya ödeme yapmaz ya da poliçe üzerinde belirtilen bedele kadar karşılar, bu nedenle poliçenizin içeriğini kontrol ederek almanızı tavsiye ederiz. Çatı ortak alan olduğu için yapılan ödeme diğer tüm daire sahiplerine rücu eder (geri alır) ancak binanın kiremitlerinde bir hasar oluşmuş ise sigortanız kiremitlerle ilgili hiçbir ödeme yapmaz.

3Konut Sigortası İptal Edilebilir mi?

Konut sigortası konutun satılması, kentsel dönüşümden dolayı yıktırılması veya isteğe bağlı olarak iptal edilebilir, ancak kredili konutlarda kredi ödemesi bitmemiş ise kredi kullanılan kurumun onayı olmadan konut sigortası iptal edilemez.