Kasko Sigortası

Araç Kasko Sigortası Nedir?

İsteğe bağlı olan araç kasko sigortası, sigortalıya ait araçta meydana gelebilecek maddi hasarları karşılamaktadır. Kasko sigortası aracınıza başka bir aracın çarpması, araca yabancı bir maddenin çarpması, üçüncü kişilerin araca hasar vermesi, aracın ve/veya parçalarının çalışması durumlarında kaybınızı güvence altına almaktadır.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko sigortası tamamıyla isteğe bağlı bir sigorta türü olmasına karşın, Trafik Sigortası her yıl yaptırılması zorunludur. Trafik sigortasının yaptırılmaması ve Trafik Sigortası olmaksızın trafiğe çıkan araçlara ciddi cezai yaptırımlar uygulanır.

Trafik Sigortası:

  • Yaptırılması Zorunludur
  • Kaza durumunda yalnızca karşı tarafın hasarını ve kayıplarını karşılar.
  • Teminat limitleri devlet tarafından belirlenir ve bu limitler dâhilinde karşı tarafın zararı karşılanır.
  • Sigorta fiyatları devlet tarafından belirlenen tavan fiyatlar üzerinden belirlenir ve fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Kasko Sigortası:

  • İsteğe Bağlıdır.
  • Kaza durumunda sigortalı aracın hasarlarını karşılar.
  • Sigorta teminatları sigorta şirketi tarafından belirlenir, sigorta poliçesine ek teminatlar eklenebilir.
  • Sigorta fiyatları, poliçe kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

 

Bir Aracın Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır ?

Türkiye Sigorta birliği tarafından belirlenen liste temel alınarak, aracınızın modeli yılı ve tipi gibi etkenlere bağlı olarak aracınızın kasko değeri hesaplanır ve bu fiyat üzerinden sigorta ücreti çıkartılır.

Kasko Poliçesi Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Araç Kasko Sigortası, aracınızın başına gelebilecek maddi hasarları poliçe kapsamında belirtilen değer üzerinden karşılamaktadır. Aracınızın tamamen kullanılamaz hale gelmesi durumunda, uzman ekspertizler eşliğinde aracınızın durumu incelenir ve uygun bulunması durumunda sigorta poliçeniz kapsamında aracınızın değeri size ödenecektir. Araç sigorta şirketi tarafından alınır ve akıbeti sigorta şirketi tarafından belirlenir.

Aracınız içerisinde bulunan araca bağlı ekipmanlar, araç ile bir bütün halinde görülen tüm cihazlar kasko sigortası kapsamında çalınmaya karşı sigortalıdır. Doğal afetler sonucu meydana gelecek hasarlarda kasko sigortanız masrafları karşılamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

1Kasko ana teminatları nelerdir?

Kasko sigortası karayollarında trafiğe çıkabilecek olan motorlu ve motorsuz tüm kara araçlarını kaza, doğal afet, hırsızlık vb. risklere karşı maddi zararları teminat eder.

2Araç el değiştirdiğinde kasko poliçesi de el değiştirir mi?

Hayır, kasko poliçesi aracınıza sürücü üzerine düzenlendiğinden, aracınızın el değiştirmesi ile poliçeniz el değiştirmeyecektir. Aracınız el değiştirdiğinde poliçenizi sigorta şirketi tarafından iptal ettirip kalan günlerin primi gün esasına göre poliçe sahibine ilaç edilir. Aracı yeni satın alan kişinin kendi ardına tekrar kasko poliçesi yaptırabilir.

3Aracın çeşitli sebeplerden ötürü çekilmesi sonucu oluşan hasarlar kaskoya dahil midir?

Kamu otoritesi tarafından çekilmesi esnasında oluşan hasarlar teminata dahildir. 

4Ferdi Kaza teminatı nedir?

Araç içerisinde, gerek araç hareket halinde iken, gerekse araca inip binerken meydana gelebilecek bir kaza neticesinde araç içindeki kişilerin ölüm, tedavi, sürekli sakatlık ve tedavi masraflarını temin etmektedir.

5Aracımın plakası belli değil ancak poliçe düzenletmek istiyorum. Ne yapabilirim?

Geçici plaka üzerinden işlem yapılabilmektedir.