Tarım Sigortası

Tarsim nedir?

T.C. 21 Haziran 2005 tarihli ve 5363 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun ile yürürlüğe giren Tarım Sigortaları, kanunda belirtilen riskler nedeniyle çiftçilerin uğrayacağı zararların tazmin edilmesini sağlayan şartları belirlemektedir. Tarsim nedir sorusunun cevabı oldukça kısa ve net; aynı kanunla yürürlüğe giren sigorta sisteminin bütününü ifade eder. Sisteme dahil olan kurumlar, iki farklı tüzel kişiliğe bölünmüş Tarım Sigortaları Havuzu ve Tarım Sigortaları Havuzu İşletmeleri A.Ş.'dir. Sistemin ana çatısını oluşturan havuzun yedi kişilik yönetim kurulu, beş farklı kurumun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Paydaşlar arasında Bilim ve Danışma Kurulu da dahil olmak üzere dokuz farklı organ bulunmaktadır. Aralarında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, üniversiteler, uzmanlar, reasürans şirketleri, sigorta şirketleri ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı da var.

Tarım Sigortası Ön Şartları Nelerdir?

Tarım sigortası yaptırmak istediğinizde yerine getirmeniz gereken şartlar aynı zamanda prim desteği almanıza da olanak sağlar. Örneğin; Mahsul sigortası yaptırmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) üye olmaları gerekmektedir. Diğer branşlar için ilgili sistemlere üyelik şartı getiren devlet, faaliyetlerinizi gözetim ve kontrol altında tutarak sürdürülebilir tarım politikaları çerçevesinde veri toplamayı amaçlamaktadır. Bu sistemlere kayıt olmayan veya kayıtlarını güncellemeyen üreticiler sigorta ve devlet desteğinden yararlanamamaktadır. Henüz çiftçi kayıt sistemine üyelik başvurunuzu yapmadıysanız, hemen üye olmanız veya üye iseniz bilgilerinizi güncellemeniz, tarım sigortası kapsamına girmeniz ve prim desteğinden yararlanmanız için ilk adımdır.

Sürdürülebilir Tarım için Tarsim'in Önemi Nedir?

Tarım, toprak kalitesi kadar iklim koşullarına da oldukça bağımlı olan üretim süreçleri arasında yer almaktadır. Tarsim sayesinde don, sel, zamansız yağış, dolu, fırtına gibi olumsuz koşullardan etkilenen çiftçiler, mahsulleri zarar görse bile masraflarını ve risklerini güvence altına alıyor. Sürdürülebilirliğin önemli bir kriter olduğu tarımsal üretim aşamalarında, risk faktörünü dengelemek için kullanılması gereken sigorta seçeneği, risk faktörü oluştuğunda giderlerinizi karşılamanıza destek olur. Çiftçilere mahsul ürünleri ve sera sigortası olmak üzere iki farklı seçenek sunan Tarsim uygulaması, kuraklık da dahil olmak üzere öngörülemeyen birçok riskten dolayı maddi kayıplar yaşamanızı engelliyor. Tüm risklere rağmen giderlerin karşılandığı tarım sigortası, faaliyetlerinizin sürdürülebilirliğini finansal olarak garanti eder.